Mikorowo zwierzę domowe Czy można karmić zwierzęta ludzkim jedzeniem?

Czy można karmić zwierzęta ludzkim jedzeniem?


Czy można karmić zwierzęta ludzkim jedzeniem, jest praktyką, która sięga czasów, gdy nie sprzedawano żadnej specjalnej karmy dla zwierząt domowych. Ale nawet wtedy wszyscy kompetentni hodowcy byli zgodni, że karma dla psów i kotów powinna być specjalnie przygotowana i różnić się od tego, co sami jemy.

Niemniej jednak wciąż jest wielu miłośników “domowego” jedzenia. Spróbujmy zrozumieć, czy możliwe jest karmienie psów i kotów ludzkim jedzeniem, jakie mogą być konsekwencje takiej diety.

Czy karma stołowa jest odpowiednia dla kotów i psów?

Przede wszystkim należy zrozumieć, czym jest żywność dla ludzi. Nawet jeśli wykluczysz z niego półprodukty, kiełbasy i kiełbasy, które nie są kompletną dietą nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi, będzie to połączenie różnych rodzajów smażonego, gotowanego lub duszonego mięsa, źródeł węglowodanów – zbóż i produktów mącznych, warzyw, owoców, a także różnych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Taka różnorodność i mieszanka składników składa się na kompletną dietę człowieka, ponieważ człowiek z natury jest wszystkożerny, co oznacza, że jego organizm jest w stanie pozyskać niezbędne substancje z niemal każdej materii organicznej. Inaczej jest w przypadku psów i kotów, które są mięsożercami.

Cechy układu pokarmowego psów i kotów.

Ich układ trawienny jest przystosowany do spożywania białek pochodzenia zwierzęcego. Mają krótki przewód pokarmowy, w ich ślinie brakuje enzymu amylazy, który ułatwia pierwotne trawienie pokarmów roślinnych, a ich organizmy nie są w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy D, która pochodzi wyłącznie z produktów zwierzęcych.

I o ile psy są jeszcze w stanie samodzielnie wytwarzać tak ważne aminokwasy jak niacyna, tauryna czy arginina, o tyle koty również są tego pozbawione – ich organizm pozyskuje energię wyłącznie w procesie glukoneogenezy, czyli metabolizmu glukozy ze związków niewęglowodanowych.

Ponadto, ludzkie potrawy są zazwyczaj obficie doprawiane solą, przyprawami, sosami i rozmaitymi dodatkami mającymi zaspokoić wysoko rozwinięte kubki smakowe ludzi, ale zupełnie nieprzydatnymi, a nawet szkodliwymi dla zwierząt.

Co dzieje się w ciele zwierzęcia, gdy jest karmione “poza stołem”?

Oczywiście, jeśli nakarmimy psa lub kota barszczem z kwaśną śmietaną, to nie umrze, ale regularne podawanie takiego jedzenia może podkopać jego zdrowie. Organizm, który nie otrzymuje potrzebnych mu substancji i jest zmuszony do ciągłego “utylizowania” nadmiaru węglowodanów, tłuszczów i błonnika, zacznie zużywać własne rezerwy i wykorzystywać wszelkie możliwości syntezy potrzebnych mu pierwiastków i związków.

W toku ewolucji wszystkie żywe istoty wykształciły wystarczająco duży “margines bezpieczeństwa”, który pozwala im przetrwać ciężkie czasy. Ale jeśli te czasy się nie kończą, to, musisz się zgodzić, cuda się nie zdarzają. Kiedy rezerwy się kończą, zaczynają się choroby.

Zaburzenia metaboliczne

Przede wszystkim jest to cały zespół zaburzeń metabolicznych, które rozwijają się u psów i kotów w wyniku niewłaściwego odżywiania. Długotrwałe żywienie karmą stołową prowadzi do chronicznego niedoboru białka, niezbędnych aminokwasów – metioniny, tryptofanu, argininy, mikroelementów (żelaza, kobaltu, manganu, cynku, selenu, jodu), makroelementów – wapnia i fosforu, witamin (A, C, D, E, K) oraz z grupy B).

Wszystko to nakłada się na nadmiar tłuszczów i węglowodanów, powodując poważną nierównowagę, która prowadzi do niepowodzeń w procesach fizjologicznych – syntezie hormonów i witamin, reakcjach biochemicznych, odnowie komórkowej narządów i tkanek.

Badanie u psów i kotów ujawnia patologiczne zmiany w strukturze kości, dysfunkcję tarczycy, podwyższony poziom glukozy i lipidów we krwi, stłuszczenie wątroby. W tym przypadku zwierzęta bardzo często mają nadwagę i otyłość, często rozwija się cukrzyca. Wełna staje się matowa i wypada, pogarsza się stan skóry, pojawia się łupież.

Czy potrzebujemy bardziej wymownej odpowiedzi na pytanie: “Czy zwierzęta mogą być karmione ludzkim jedzeniem?”. Uważa się, że nie. Jest to oczywiste dla każdego, kto dba o zdrowie zwierzęcia, za które odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na właścicielu.

Czy ludzkie jedzenie to tabu czy wyjątek od reguły?

W społeczeństwie ludzkim rytuał jedzenia odgrywa ważną rolę społeczną od czasów starożytnych. Jest oznaką akceptacji, miłości, życzliwości i przywiązania – dlatego tak trudno jest oprzeć się dawaniu ulubionemu zwierzakowi smakołyków od czasu do czasu.

I wcale nie trzeba sobie ich odmawiać! Jedynie smakołyki powinny stanowić uzupełnienie głównej diety, zajmując nie więcej niż 10% jej całkowitej objętości. I oczywiście bardzo ważne jest, co dokładnie im dać.

Kawałek gotowanego mięsa bez soli, kawałek wysokiej jakości niskotłuszczowego sera, łyżka twarogu lub jogurtu bez dodatków, plasterek jabłka – wszystko to można zaoferować psu lub kotu za wykonanie polecenia lub po prostu dla obopólnej przyjemności.

Lista zabronionych pokarmów dla psów i kotów

Istnieje jednak szereg produktów, które nawet sporadycznie nie powinny trafiać do żołądka zwierzęcia, ponieważ są nie tylko szkodliwe, ale także niebezpieczne. Wśród nich:

1. Kości, zwłaszcza gotowane. Wysoka temperatura sprawia, że są kruche, a podczas żucia rozpadają się na małe kawałki o ostrych krawędziach, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy.
2- Czekolada. Ziarna kakaowca zawierają teobrominę, która jest toksyczna dla psów i kotów. Szczególnie niebezpieczna jest gorzka czekolada o wysokiej zawartości ziaren kakaowca. Nawet jeden kęs może prowadzić do arytmii, drgawek i śmierci po krótkim czasie.
3- Cebula. Zawiera dwusiarczek, który niszczy czerwone krwinki u zwierząt domowych, prowadząc do anemii.
4. Surowe ryby, zwłaszcza rzeczne. Mogą być źródłem pasożytów, takich jak choroba kociego ślimaka, a także zawierają tiaminazę, która niszczy witaminę B1. Regularne spożywanie powoduje hipowitaminozę prowadzącą do zaburzeń układu nerwowego.
5. Winogrona są stosunkowo nowym dodatkiem do listy surowych zakazów. Badania powiązały spożycie tych owoców z dysfunkcją nerek u psów. Nadal nie jest jasne, jaka substancja w winogronach powoduje zatrucie i w jakich dawkach występują efekty toksyczne, ale najlepiej jest całkowicie unikać podawania tych owoców swojemu psu. Nie przeprowadzono badań na kotach, ale nawet w tym przypadku lepiej być przesadnie ubezpieczonym.
6. Ksylitol jest popularną substancją słodzącą, często spotykaną w gumach do żucia, ciastkach dietetycznych itp. Nie jest szkodliwy dla ludzi, ale u psów powoduje niski poziom glukozy we krwi, zaburzenia czynności wątroby i drgawki.
7. Awokado zawiera persin, toksynę, która powoduje poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów.
8. Alkohol – jak to mówią, szkodliwy w każdej ilości. Etanol jest rakotwórczy, ale podczas gdy ludzie mają enzymy, które mogą go rozłożyć na bezpieczniejsze związki, koty i psy, które nie jadły owoców w przeszłości ewolucyjnej, nie. Natychmiast ulegają poważnemu zatruciu alkoholem.

Наполнитель для кошек

Czym więc je karmić?

Obecnie tylko dwie strategie żywienia zwierząt domowych są uznawane za dopuszczalne. Przygotowanie karmy dla psa lub kota z naturalnych produktów w odpowiednich proporcjach i obowiązkowe wzbogacenie diety kompleksem witamin i minerałów. I gotowe karmy przemysłowe, w których cała troska o równowagę składników odżywczych spada na barki producenta.

Współcześni ludzie najczęściej wybierają te ostatnie, ponieważ po prostu nie ma wystarczająco dużo czasu i energii, aby kupić produkty, ich przygotowanie, a co najważniejsze, aby zdobyć wiedzę na temat składu prawidłowej diety.

Nie można jednak powiedzieć, że wybór suchej karmy jest tak łatwym zadaniem. Poleganie wyłącznie na reklamach czy marketingowych stwierdzeniach na etykiecie produktu jest jak kupowanie kota w worku. Dlatego zadaniem każdego odpowiedzialnego właściciela jest dokładne przestudiowanie składu produktu i wyrobienie sobie własnej opinii na jego temat.

Czym powinny być gotowe karma

Karma dla psów i kotów powinna być oparta na mięsie, a nie na składnikach roślinnych, co powinno być widoczne na liście składników, a nie na obrazku lub nazwie karmy.

W określeniu proporcji mięsa w karmie zwierzęcia może pomóc nasza “matematyka mięsa”. Zadaj sobie trzy pytania dotyczące mięsa i odpowiedz na nie w oparciu o skład karmy, którą zamierzasz kupić, a wszystko stanie się jasne.

Dowiedz się również, co jest biologicznie akceptowalną karmą dla zwierząt domowych, abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą żywności, która będzie podstawą zdrowia i długowieczności Twojego zwierzaka.

Related Post